به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس جمال رازقی در آیین بزرگداشت روز صنعت و معدن با حضور صنعتگران و فعالین اقتصادی در استان  بیان کرد:فضای کسب و کار در استان فارس همیشه تحت تاثیر منازعات سیاسی رنج می برد اما اکنون وضعیت بهتر شده و کسب رتبه دو فضای کسب و کار استان نشان از تلاش تمام دستگاه های اجرایی است.

وی گفت: مشکلات در سطح ملی از مهم ترین مشکلات تولید کنندگان و معدن داران استان است که بایستی توسط مسئولانی که در سطح ملی هستند، برطرف شود ونه تنها دولت بلکه باید تمام حاکمیت کمک کنند تا مشکلات و موانع تولیدکنندگان برطرف شود‌.

رازقی با بیان اینکه نظام بانکی استان فارس رتبه چهارم سپرده گذاری و رتبه ۲۸ ام تسهیلات در کشور دارد افزود: سالیان متمادی است که استان از این مورد رنج می برد به گونه ای که حتی در سفر مقام معظم رهبری مصوب شد که 100 درصد منابع استان در اختیار فضای اقتصادی استان قرار بگیرد که متاسفانه نظام بانکی استان گوشش بدهکار این حرفها و مسایل نیست.

وی گفت: در استان سهم شاغلین در بخش صنعت و معدن 32/4در کشور و در استان فارس 28/6است بنابراین ما از اشتغال هم عقب هستیم چراکه 32/4سهم صنعتگران در اشتغال است و نسبت به جمعیتمان از تولید ملی ناخالصی بسیار عقب افتاده ایم.

رئیس اتاق بازرگانی فارس خاطر نشان کرد در سه برنامه سوم، چهارم و پنجم توسعه سهم بازرگانی داخلی و خدمات متفرقه افزایش پیدا کرده است از 15 ممیز سه دهم به چهل و هشت ممیز هفت دهم و در بخش کشاورزی از بیست ممیز نه دهم کاهش پیدا کرده به هشت و هشت دهم و در بخش صنعت و معدن از 28 درصد کاهش پیدا کرده است به هجده و نیم و در بخش صادرات هم از پنج و چهار دهم کاهش پیدا کرده است به رقم به چهار دهم؛ این سند و آماری است که توسط خود بانک مرکزی منتشر شده است که نشان می دهد که مطابق با سیاست های آمریکایی ها عمل می کنند.

رازقی عنوان کرد: بانک ها به جای رسیدگی به مسایل و موضوعات افرادی که سفته بازی میکنند به تراکنش های بانکی تولید کنندگان می‌پردازند.

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۲ تا ۹۷ بخش کشاورزی استان ۲۳/۲ کاهش داشته است؛ گفت: بانک ها حتی به نامه ی دادگستری استان مبنی بر تحویل قرارداد به تسهیل گیرندگان هم عمل نمی کنند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس بیان کرد: در شرایط فعلی بعید میدانم بتوانیم در بخش رونق تولید اقدامات مناسبی انجام دهیم.

انتهای پیام/

لینک های مفید

تماس با ما

آدرس

شیراز، خیابان قصرالدشت، بالاتر از چهار راه زرگری،نبش کوچه 73الف

 

تلفن

+98(71) 36294901-9

 

ایمیل

Info@Sccim.ir

JoomShaper